Firefox bez myszki – vimperator

Vimperator – rozszerzenie do Firefoksa umożliwiające poruszanie się po przeglądarce przy pomocy klawiatury. Bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które bardzo intensywnie korzystają z przeglądarki i mają otwartych dużo zakładek i chcą się po nich bardzo szybko przemieszczać. Można by się zapytać – jak to, przecież bez myszki nie da się wygodnie przeglądać WWW? Otóż można … Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że klawiatura w tym przypadku jest wydajniejsza.

Napisałem parę zdań propagandy, ale co ten Vimperator tak naprawdę potrafi? Potrafi całkiem dużo. Wymienię tutaj kilka możliwości, które uważam za najistotniejsze, i których najczęściej używam.

Tryb modalny. Kiedy w Firefoksie zainstalowany jest Vimperator zaraz po uruchomieniu przeglądarka startuje w trybie normal. Jest to normalny stan przeglądarki, tak jak bez omawianego rozszerzenia. Aby wpisać polecenie w linii poleceń Vimperatora należy zacząć od : (dwukorpka), przełączymy się wtedy w tryb poleceń (command mode). Kiedy na otwartej stronie znajduje się formularz Vimperator przechodzi domyślnie w tryb wprowadzania (insert mode) co widać na pasku statusu u dołu (widoczne „– INSERT –„). Kursor znajduje się wtedy w pierwszym polu formularza i możemy wpisywać dane. Aby przejść do trybu normalnego, w którym będziemy mieli dostęp do linków i formularzy (o czym poniżej) należy przycisnąć <Esc>.

Nawigacja po stronie.
Poruszanie się po dokumencie odbywa się przy pomocy klawiszy h,`j`,`k`l`,

Nawigacja po zakładkach (tabs). Klawisze gt i gT przełączą o zakładkę (tab) w przód i w tył). Klawisz b (polecenie :buffers! ) wyświetli zachętę w pasku statusu, gdzie możemy wpisać fragment tytułu lub URL żądanej zakładki i po naciśnięciu

Zakładki w dokumencie.
Klawisz m[litera] np. ma utworzy zakładkę wewnątrz przeglądanego dokumentu. Aby wrócić szybko do zaznaczonego miejsca wystarczy nacisnąć sekwencję ‚a. Do dyspozycji są wszystkie litery alfabetu, z Shiftem i bez. Polecenie :marks pokaże zakładki zdefiniowane w tabie.

Szybkie zkładki do stron (QuickMarks). Sekwencja M[litera] (m z shiftem) utworzy tzw. szybką zakładkę do danego adresu URL. Np. Mb utworzy taką szybką zakładkę do aktualnie przeglądanego dokumentu. Tak zapamiętaną stronę można szybko otworzyć przy pomocy skrótu go[litera] czyli w tym przypadku goa, gna otworzy tę stronę w nowej zakładce (tab). Listę utworzonych zakładek QuickMarks można wyświetlić przy pomocy polecenia :qmarks.

Otwieranie odnośników (linków). Kiedy naciśniemy klawisz f to każdy znaleziony link na stronie zostanie oznaczony numerkiem. Oby przejść do danego adresu wystarczy wprowadzić daną liczbę z klawiatury. Najczęściej jest tak, że jest więcej niż 10 linków na stronie, więc pojawią się numery jedno i dwucyfrowe. Kiedy wpiszemy jedną cyfrę to link oznaczony tą cyfrą podświetli się na zielono i w tym wypadku należy nacisnąć klawisz <Enter>. Taki sam zabieg z klawiszem <F> otworzy nam link w nowej zakładce.

Dostęp do pól formularzy.
Dostęp do pól formularzy jest podobny jak analogiczny jak do linków. Dodam, że w przypadku pól wyboru (selcet – pole rozwijalne) po wprowadzeniu liczy wskazującej to pole rozwinie się ono. Wyboru możemy dokonywać przez naciskanie pierwszych liter dostępnych do wyboru wartości. Czyli mając dwie opcje np. „kobieta” i „mężczyzna”, po naciśnięciu k podświetli się opcja z wartością „kobieta”. Teraz aby wybrać opcję wystarczy nacisnąć <Enter>. W przypadku pól typu multiselect kiedy możemy wybrać jednocześnie kilka opcji też można poradzić sobie tylko przy pomocy klawiszy. Przy wciśniętym klawiszu <Ctrl> klawiszami kursora (w górę i w dół) przemieszczamy się po dostępnych opcjach i tę którą chcemy wybrać zaznaczamy spacją. Dopóki nie zaznaczymy wszystkich żądanych opcji cały czas musimy trzymać wciśnięty klawisz <Ctrl>.

Kopiowanie tekstu i linków (URL) ze strony. Kiedy chcemy skopiować fragment tekstu ze strony przechodzimy w tryb CARET naciskając klawisz <i> w trybie normalnym. Teraz przy pomocy klawiszy przemieszczania się możemy przemieszczać kursor po tekście na stronie. Aby coś skopiować należy wcisnąć klawisz <v> w miejscu od którego chcemy kopiować i przesunąć kursor w tym trybie (tryb zaznaczania – VISUAL) do miejsca, w którym kończy się tekst przeznaczony do skopiowania. Kopiujemy naciskając klawisz y. Aby skopiować link w trybie normalnym naciskami sekwencję klawiszy ;y, teraz aby skopiować URL do schowka wpisujemy numer, analogicznie jak przy otwieraniu linków. Do miejsca docelowego wklejamy link klawiszami +<Ins>.

Polecenie :vie pokaże źródło dokumentu. Jest dostęp do menu z poziomu linii poleceń – :emenu , dostęp do okien dialogowych – :dialog <Tab> Pomoc uzyskamy poleceniem :h, a o konkretnym poleceniu – :h emenu.

Oczywiście tych wszystkich możliwości jest dużo więcej. Nie sposób wszystkich tu omówić. Zachęcam do odwiedzenia strony projektu Vimperator.

Autor: grzeszy - 10, Grudzień 2008
Kategoria: Programy

2 komentarze to “Firefox bez myszki – vimperator”

  1. Michał napisał(a):

    Świetny artykuł, bardzo dziękuję.
    //proszę tylko poprawić małe błędy bo moja przeglądarka (Vimperator 🙂 nie wyświetla nazw niektórych klawiszy objętych nawiasami i wygląda to tak: „…trzymać wciśnięty klawisz .”

Skomentuj

Ostatnie wpisy