RockBox – aby ulepszyć niedrogi, przenośny odtwarzacz mp3

Niniejszy artykuł traktuje o wspaniałym systemie operacyjnym – RockBox. RockBox jest alternatywnym oprogramowaniem dla wielu modeli przenośnych odtwarzaczy mediów (popularnie zwanych odtwarzaczami mp3).  Wielu Czytelników może być zaskoczonych lecz to co oferują producenci empetrójek do obsługi sprzętu w ogromnej większości pozostaje daleko w tyle za możliwościami tegoż sprzętu. Mam na myśli oprogramowanie, dzięki któremu obsługuje się takie grajki. Dalej przedstawię opisowe porównanie tego co oferuje sprzęt z oryginalnym firmware i tegoco można uzyskać instalując RockBoksa.

Na początek przedstawię parę zrzutów ekranu z mojego odtwarzacza – model SanDisk Sansa e260. Zrzuty obrazują RockBoksa, oryginalne oprogramowanie nie umożliwia robienia zrzutów ekranu.

Obrazek menu głownego systemu RockBox

Obrazek menu głównego systemu RockBox - czytelność i treściwość

Widok onka z informacją o bieżąco odtwarzanym utworze

Widok onka z informacją o bieżąco odtwarzanym utworze

Informacje o podstawowych parametrach sprzętu i stanu odtwarzacza.

Informacje o podstawowych parametrach sprzętu i stanu odtwarzacza.

Robienie screenów to jedna z pierwszych fajnych możliwości.

RockBox dużo lepiej wykorzystuje sprzęt niż to jest przewidziane przez producenta, w tym wypadku firmę SanDisk. Oryginalne oprogramowanie nie czyta pamięci flash microSDHC, można czytać jedynie karty microSD o pojemności do 2GB. Wychodzi, że mając RockBoksa można zainstalować o 6GB pamięci więcej. To bardzo dużo muzyki. RockBox pozwala także na kopiowanie plików z jednego miejsca do drugiego. Skopiowanie muzyki lub plików z inną zawartością  na kartę microSDHC z pamięci wewnętrznej nie stanowi problemu.

Oprogramowanie SanDiska nie pozwala na odtwarzanie muzyki w czasie ładowania akumulatora. RockBox rozwiązuje ten problem, na który skarży się wielu użytkowników.

Co bardzo ważne RockBox pozwala odtwarzać wiele popularnych, a słabo wspieranych formatów plików. Możemy posłuchać muzyki zakodowanej w formacie FLAC, mpc, ape, a także wielu innych formatach – nawet całkiem „egzotycznych” dla wielu ludzi. Odtwarzanie plików wideo także jest możliwe. RockBox obsługuje formaty plików Cue – dzięki temu łatwo można nawigować po dłuższych utworach, np. całych albumach zakodowanych w jednym pliku FLAC.

Do dyspozycji jest także:

Instalując RockBoksa z taniego sprzętu otrzymujemy prawie że high-end pośród przenośnych odtwarzaczy. Przy czym RockBox jest oprogramowaniem z dostępnym kodem źródłowym (opensource), jest darmowy – tworzony przez pasjonatów. Posiada łatwy w obsłudze instalator i w przypadku większości modeli instaluje się bez usuwania oryginalnego oprogramowania od producenta sprzętu. W takim przypadku w każdej chwili istnieje możliwość włączenia odtwarzacza na oryginalnym sofcie, a także wykasowania RockBoksa zupełnie. Jednak RockBox jest tak dobrym i łatwym w obsłudze produktem, że mało kto będzie miał chęć zamiany tego przysłowiowego mercedesa na malucha.

Na stronie RockBoksa znajdziemy listę wspieranych modeli odtwarzaczy mp3/mp4, obszerną dokumentację dla każdego wspieranego modelu, wsparcie w postaci list mailingowych, kanału IRC oraz forum internetowego, opisy i zdjęcia sprzętu i elektroniki użytej w poszczególnych modelach, kod źródłowy oraz binarny RockBoksa, wiele przydatnych porad. Min. poradnik nabywcy odtwarzacza. Oraz ogrom innych treści dotyczących tego wspaniałego sytemu jakich nie znajdziemy w dokumentacji do komercyjnych firmware stosowanych w odtwarzaczach mediów.

Jeśli planujesz Czytelniku zakup odtwarzacza mp3/mp4 bardzo poważnie zastanów się na jednym z modeli, które są wspierane przez system RockBox. Może uda Ci się kupić tańszy model, rozbudować do możliwości droższego, a pozostałą cześć przeznaczonej nań kwoty wydać np. na dobre słuchawki. Osobiście polecam Koss Sporta Pro. Moim zdaniem nie ma lepiej brzmiących słuchawek w ich kategorii cenowej.

Zasygnalizowałem jedynie jakie możliwości kryją się w przenośnych odtwarzaczach. Producenci takich zabawek niestety ograniczają możliwości jakie daje współczesny sprzęt stosowany w produkcji przenośnej elektroniki. Polecam stronę RockBoksa aby zapoznać się z tym co kryje się pod powierzchnią tej góry lodowej.

Autor: grzeszy - 5, Listopad 2010
Kategoria: Programy, Sprzęt
Tagi: , , ,

2 komentarze to “RockBox – aby ulepszyć niedrogi, przenośny odtwarzacz mp3”

 1. Clive napisał(a):

  Poza Rockboksem jako firmware, jest jeszcze Rockbox jako aplikacja na Androida. To świetne rozwiązanie dla osób, które już poznały ten system z przenośnego odtwarzacza, ale trzymają muzę również na smartfonie i mają dość rachitycznych odtwarzaczy na telefon. Dodatkowo Rockbox to dla mnie konieczność, gdyż korzystam z najnowocześniejszego, otwartoźródłowego formatu dźwiękowego Opus.

  Obecnie odtwarzacz dopiero w fazie rozwojowej 🙁 , ale jeden z deweloperów udostępnia nieoficjalnie instalki APK „gołego” Rockboksa. Niestety jeśli chcesz dodać motywy, wtyczki itp. to musisz sam skompilować kod do paczki APK.

  http://www.rockbox.org/wiki/AndroidPort
  APK: http://rasher.dk/rockbox/android/

  Mój sprzęt:
  Sandisk Sansa Clip+
  Samsung Galaxy Pocket GT-S5300

 2. DtN napisał(a):

  Do telefonu fajnie się polepszy dźwięk przy użyciu Viper4Android, używając płatnego playera który jest lepszy nawet niż PowerAmp i Player Pro a jest nim Neutron Music Player, a dla niektórych lepszy niż rockbox. A zamiast dzwinego wyglądu Koss Porta Pro, polecam do tego lepiej brzmiące AKG K420.

Skomentuj

Ostatnie wpisy